Sposoby na spór

Prowadząc działalność gospodarczą, również tę związaną z transportem, należy liczyć się z uwikłaniem w różnego rodzaju spory. Nie muszą one oczywiście zaistnieć, ale lepiej być przygotowanym i wiedzieć, co wówczas zrobić. Spory nie omijają żadnej branży, często natomiast przyjmują postać konfliktów z kontrahentami. Mogą mieć one odmienne podłoże i dotyczyć innych kwestii. Bez względu na ich charakter zawsze warto rozważyć polubowne rozwiązanie sporu. Na rynku działają firmy specjalizujące się w doradztwie przy tego rodzaju problemach. Niektóre nawet skupiają się na branży transportowej i to właśnie działający w niej przedsiębiorcy stają się ich głównymi klientami. Rady i sugestie specjalistów mogą okazać się nieocenione. Zwłaszcza gdy przedsiębiorca uwikłany jest w spór z zagranicznym kontrahentem lub zwyczajnie chce uniknąć długiego, męczącego i zapewne drogiego procesu. Pozasądowe sposoby na rozwiązanie kwestii spornych cieszą się coraz większym uznaniem.

Sporów najlepiej unikać

Nieznajomość prawa nie zwalnia z konieczności jego przestrzegania. Większość członków społeczeństwa zetknęła się z tym stwierdzeniem. Dotyczy ono wszystkich, zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Przedsiębiorcom znajomość prawa przydaje się szczególnie często, ponieważ na co dzień dokonują wielu transakcji i podpisują różnego rodzaju umowy. Okazji do pomyłki jest niemało, przyda się zatem wiedza odnośnie przepisów lub fachowe prawnicze doradztwo. Znajomość prawa chroni przed pomyłkami i ogranicza ryzyko zaistnienia sporu z kontrahentami. Przepisy regulujące funkcjonowanie w branży transportowej zmieniają się, więc dodatkowo trzeba trzymać rękę na pulsie i być ze zmianami na bieżąco. Z racji tego, że polskie firmy coraz chętniej angażują się w działalność na międzynarodowych rynkach, uwzględnić należy także regulacje obowiązujące w innych państwach.

Gdy dochodzi do sporu

W sytuacji zaistnienia sporu z kontrahentami dobrze jest w pierwszej kolejności skonsultować się z firmą doradczą bądź prawnikiem. Z ich pomocą łatwiej będzie upewnić się co do swoich racji i przygotować strategię działania. Nie trzeba od razu iść do sądu. Coraz powszechniejszym rozwiązaniem stają się takie formy rozwiązywania sporów z kontrahentami, jak mediacje czy arbitraż. Te pierwsze pozwalają na samodzielne wypracowanie kompromisu przez skonfliktowane strony. Natomiast w sądzie arbitrażowym zapada decyzja, z którą kontrahenci muszą się pogodzić. Jest to formuła wybierana w branży transportowej często z uwagi na różnice w kodeksach prawnych poszczególnych państw. Bez względu na sposób rozstrzygnięcia sporu, zawsze dobrze jest mieć oparcie kogoś na co dzień zajmującego się prawem transportowym. Solidne argumenty pomagają bronić swoich racji, ale twarde i bezdyskusyjne stanie na swojej pozycji może wydłużyć spór z kontrahentami. Niekiedy trzeba iść na kompromis, by jak najszybciej rozwiązać konflikt i móc dalej spokojnie prowadzić firmę. Bez ponoszenia dodatkowych strat na skutek przeciągającego się sporu. Mogą one być nie tylko stricte finansowe, ale również wizerunkowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*